Sborníky ze semináře Otevřený prostor

Sborník ze semináře „Cesty ke smysluplné práci“ (2018)

V pořadí dvanáctý seminář Otevřený prostor proběhl v penzionu Statek Široký Důl v obci Široký Důl u Poličky ve dnech 24. – 28. ledna 2018. Tématem setkání byla práce v různých smyslech toho slova. Co je práce? Za jakou práci dostává kdo zaplaceno a kolik? Jak pracovat smysluplně, tvořivě a udržitelně? Jak zviditelnit a ocenit práci v domácnosti, na zahradě, v hospodářství?

Sborníček s příspěvky účastníků [PDF, 2.67 MB] ze semináře Otevřený prostor 2018: Cesty ke smysluplné práci.

Seminář organizoval Trast pro ekonomiku a společnost ve spolupráci s Ekumenickou akademií (v rámci projektu SUSY – SUstainable and SolidaritY economy, www.solidarni-ekonomika.cz), Katedrou environmentálních studií FSS MU a Slušnou firmou.

 

Sborník ze semináře „Podnikání pro lidi a planetu“ (2017)

Zveřejňujeme ke stažení sborník ze semináře Otevřený prostor, který se zabýval podnikáním ohleduplným k lidem i přírodě. Můžete v něm najít příspěvky na téma kam směřuje české sociální podnikání a jeho podpora či jak měřit jeho dopad. Zkušenosti z praxe sociálních podniků, exkurzi do Indie či téma etických financí jako základu solidární ekonomiky a další.

sborníček Podnikání pro lidi a planetu [PDF, 3 MB]

Seminář se konal 1. – 5. února 2017 v Horním Maršově ve středisku ekologické výchovy SEVER. Seminář organizoval Trast pro ekonomiku a společnost ve spolupráci s Katedrou environmentálních studií FSS MU, Ekumenickou akademií (Praha) a střediskem ekologické výchovy SEVER.

Sborník ze semináře „Místní ekonomika a klimatické změny“ (2016)

Sborník ze semináře o místní ekonomice v kontextu klimatických změn. Jak se připravit na extrémní výkyvy v počasí na komunitní úrovni? Co mohou dělat obce, rodiny a spolky k podpoře místní soběstačnosti? Co je resilience a co jí napomáhá v sociální oblasti?

Sborník Místní ekonomika a klimatické změny [2,4 MB]

Seminář se konal 3. – 7. února 2016 v Centru Veronica Hostětín. Seminář organizoval Trast pro ekonomiku a společnost ve spolupráci s Ekologickým Institutem Veronica (Brno a Hostětín), Katedrou environmentálních studií FSS MU, Ekumenickou akademií (Praha) a Czech Globe (Brno).

Sborník ze semináře „Jídlo, zemědělství, krajina“ (2015)

Na začátkprebal_OS15u roku 2015 se sešli účastníci Otevřeného prostoru v Kaprálově Mlýně u Brna, aby diskutovali nad propojenými tématy jídla, zemědělství a krajiny. Zde si můžete stáhnout sborníček, který obsahuje záznamy z řady setkání, která v rámci semináře proběhla. Klíčová slova: potravinová suverenita, komunitou podporované zemědělství, ekonomika alternativního zemdělství, potravinové iniciativy, poezie.

sborník Jídlo, zemědělství, krajina [2,2 MB]

Tištěná verze sborníku je k dispozici v Trastu pro ekonomiku a společnost. V případě zájmu si o ni můžete napsat na info@thinktank.cz.

Seminář organizoval Trast pro ekonomiku a společnost ve spolupráci s Ekumenickou akademií Praha, Pro-bio ligou a Katedrou environmentálních studií FSS MU.

 

 

Sborník ze semináře „Komunitní modely financování“ (2014)

sbornik 2014 prebal obrazekV rámci letošního ročníku (2014) semináře Otevřený prostor, který proběhl na přelomu ledna a února v ekocentru Jezírko u Brna (Lipka), jsme se věnovali možnostem komunitního financování. Záznam diskuzí a přednášek se zajímavými příklady z České republiky ale i zkušenosti z oblasti komunitního financování v Anglii od našich hostů Sarah a Paula Sander-Jackson, jsou zpracovány do sborníčku, který si nyní můžete stáhnout:

sborník Komunitní modely financování [4,71 MB]

Tištěná verze sborníku bude k dispozici od konce června v Trastu pro ekonomiku a společnost. V případě zájmu si o ni můžete napsat na info@thinktank.cz.

Seminář pořádala Katedra environmentálních studií Masarykovy Univerzity v Brně a Centrum pro otázky životního prostředí UK ve spolupráci s Trastem pro ekonomiku a společnost.

Seminář Otevřený prostor: Komunitní modely financování a vznik tohoto materiálu byl podpořen projektem MOSUR – Mezioborová síť udržitelného rozvoje (OP VK CZ.1.07/2.4.00/17.0130), který je finančně podorován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

RTEmagicC_logo_opvka_uk_

Sborník ze semináře „Růst, či nerůst?“ (2013)

Na počprebal sborniku OS13átku února 2013 pořádal Trast pro ekonomiku a společnost již osmý seminář typu Open Space, na téma alternativ ekonomického růstu. Seminář Otevřený prostor 2013 proběhl v ekologickém centru Sluňákov u Olomouce ve dnech 30. 1. – 3. 2. 2013. V právě vydané brožuře jsou shrnuty nejdůležitější prezentace a diskuse, které na Open Space proběhly.

 Brožura ke stažení [pdf, 4,55 MB]

Seminář pořádala Katedra environmentálních studií Masarykovy Univerzity v Brně a Centrum pro otázky životního prostředí UK ve spolupráci s Trastem pro ekonomiku a společnost.

Seminář Otevřený prostor: Růst, či nerůst? a vznik tohoto materiálu byl podpořen projektem MOSUR – Mezioborová síť udržitelného rozvoje (OP VK CZ.1.07/2.4.00/17.0130), který je finančně podorován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

RTEmagicC_logo_opvka_uk_

Sborník ze semináře „Mít či sdílet?“ (2012)

Sborník ze semináře „Mít či sdílet?“

Na počátku února 2012 pořádal Trast pro ekonomiku a společnost již sedmý seminář typu Open Space. V právě vydané brožuře jsou shrnuty nejdůležitější prezentace a diskuse, které na Open Space proběhly.

Soubor ke stažení [open_space_brozura_2012.pdf]

Sborník ze semináře „Peníze jinak?“ (2011)

Sborník ze semináře „Fair Trade, Free Trade, nebo jinak?“

Na konciledna 2011 pořádal Trast pro ekonomiku a společnost již šestý seminář typu Open Space. V právě vydané brožuře jsou shrnuty nejdůležitější prezentace a diskuse, které na Open Space proběhly.

Soubor ke stažení [otevreny_prostor_2011.pdf]

Sborník ze semináře „Fair Trade, Free Trade, nebo jinak?“ (2010)

Na konciledna 2010 pořádal Trast pro ekonomiku a společnost již pátý seminář typu Open Space. V právě vydané brožuře jsou shrnuty nejdůležitější prezentace a diskuse, které na Open Space proběhly.

Sborníček ke stažení zde [Otevreny_prostor_2010.pdf]. Tištěná verze je k dostání zdarma v kanceláři Trastu. Na požádání sborník zašleme – za cenu poštovného a balného.

Sborník ze semináře „Energie, decentralizace a udržitelnost“ (2009)

Na přelomu ledna a února 2009 pořádal Trast pro ekonomiku a společnost již čtvrtý seminář typu Open Space. V právě vydané brožuře jsou shrnuty nejdůležitější prezentace a diskuse, které na Open Space proběhly.

Sborníček ke stažení zde [Otevreny_prostor09web.pdf]. Tištěná verze je k dostání zdarma v kanceláři Trastu. Na požádání sborník zašleme – za cenu poštovného a balného.