Členky výkonné rady

index

Naďa Johanisová – Zakládající členka Trastu. Absolvovala Přírodovědeckou fakultu UK v Praze, později pracovala ve výzkumu a v neziskovém sektoru (ředitelka českobudějovického ekologického informačního centra Rosa v letech 1990 až 1996). Od pobytu v britské Schumacher College v r. 1993 se zajímá o souvislosti mezi ekonomií, ekonomikou a ekologickou krizí a o pozitivní alternativy v této oblasti. Je odbornou asistentkou na Katedře environmentálních studií Fakulty sociálních studií MU v Brně, kde přednáší ekologickou ekonomii. Je autorkou knížek Living in the Cracks: A look at rural social enterpriseses in Britain and the Czech Republic (2005) a Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem: výpravy za ekonomikou přátelskou přírodě i člověku (2008).

EF-na-obálku-IIEva Fraňková – vystudovala biologii v Českých Budějovicích (Bc.) a humanitní environmentalistiku (Mgr. a PhD.) v Brně. Pracuje na Katedře environmentálních studií FSS MU jako odborná asistentka, dlouhodobě se zajímá o alternativní ekonomické praktiky, téma místní produkce a spotřeby a koncept udržitelného nerůstu. Aktuálně se věnuje výzkumu materiálových, energetických a peněžních toků v oblasti místní produkce potravin a mapování alternativních ekonomických iniciativ v Č R. Působí také ve vznikající Asociaci místních potravinových iniciativ (AMPI, o.p.s.).

marketa_vinkelhoferovaMarkéta Vinkelhoferová – Markéta se již mnoho let zabývá udržitelným rozvojem jak v zemích globálního Jihu, tak u nás. Snaží se nalézat a šířit alternativy řešení problémů dnešního světa. Těmi jsou pro ni například fair trade, sociální ekonomika nebo potravinová suverenita, která upozorňuje na neudržitelný způsob produkce většiny potravin. Kromě teorie a vzdělávání ráda dělá i praktické kroky, ke kterým patří podíl na založení vlastní KPZtky v Ekumenické akademii. Spoluzaložila také družstevní fairtradovou pražírnu kávy Fair & Bio. V rámci Ekumenické akademie koordinuje kampaň SUSY – sociální a solidární ekonomika jako udržitelné pojetí rozvoje. Přispívá do kritický médií, např. čtrnáctideníku A2, A2larm či Sedmé generace.