Kurz již proběhl. Dojmy z konference a kurzu shrnula účastnice Lucie Sovová:

Degrowth Conference

Začátkem září proběhla v německém Lipsku už čtvrtá mezinárodní konference o ekonomickém nerůstu. O rostoucí aktuálnosti tohoto tématu vypovídala velikost akce i počet návštěvníků – během pěti dnů proběhlo přes 550 přednášek, debat, workshopů a dalších událostí, kterých se zúčastnilo více než 3000 lidí. Navzdory tomu se organizátorům a účastníkům podařilo vytvořit přátelskou a uvolněnou atmosféru. Ocenila jsem různorodost formátů od tradičních přednášek ve velkých sálech po diskuse v malých skupinách, semináře open space nebo umělecká vystoupení. Rozmanitá byla také témata a zaměření jednotlivých vystupujících, od spíše akademických (jak se liší pojetí nerůstu v Německu, Itálii, Španělsku a Francii) přes ekonomická a politická (jak uvést do praxe myšlenku bezpodmínečného základního příjmu) až po ryze praktická (jak blokovat uhelnou elektrárnu). Na konferenci si tak každý mohl najít „to své“, velká tematická šíře a propojování vědců, aktivistů a praktiků je ostatně jednou z předností celého nerůstového hnutí.

Většina stížností, které jsem mezi účastníky zachytila, se ale zároveň týkala právě nabitosti programu, přehlcení informacemi a tísně z toho, že není možné stihnout všechny zajímavé přednášky – pocitů, kterým se při listování téměř devadesátistránkovým programem dalo vyhnout opravdu těžko. Konference byla tak sama dobrou ukázkou toho, jak velkou výzvou jsou nerůstové snahy o dobrovolné omezení výkonnosti, obranu volného času a upřednostnění kvality a hloubky prožitků před jejich kvantitou. Zameškané resty je ale naštěstí možné dohnat z množství videí a zápisků zveřejněných na webových stránkách: http://leipzig.degrowth.org/en/news/

Kurz Mental Infrastructures and Degrowth Transformation 

Druhý kurz vzdělávacího projektu GROWL proběhl nedaleko německého Lipska bezprostředně po mezinárodní konferenci o nerůstu, většina účastníků proto na místo dorazila již tematicky naladěná. Název kurzu Mental Infrastructures and Degrowth Transformation vyvolával rozmanitá očekávání a nad definicí oněch „mentálních infrastruktur“ jsme se ve skupině asi pětadvaceti lidí během úvodního sezení poměrně zapotili. Druhý den při zážitkovém divadelním workshopu bylo už daleko jasněji: kurz byl především prostorem pro reflexi vzorců, které život v  růstově orientované společnosti vytváří v našem myšlení.

Lektoři vycházeli z myšlenek sociálního psychologa Haralda Welzera, sociologa Hartmuta Rosy a filosofky Christine Ax a zaměřili se na tři aspekty růstu ovlivňující uvažování jednotlivců i celé společnosti: soutěživost a snahu o sebezlepšování, zrychlování života a tlak na efektivní využívání času, dělbu práce a ztrátu praktických dovedností. Tato témata jsme zkoumali nejen z teoretického hlediska, ale zejména prostřednictvím vlastních prožitků a osobních zkušeností. Každá společenská změna přeci začíná na individuální úrovni.

 

Course content (abstract):

The Leipzig Course „Mental Infrastructures and Degrowth Transformation“ will take place in Leipzig September 2-11th. It is built around the IV. International Conference on Degrowth for Ecological Sustainability and Social Equity. The participants will first take part in the conference and get an all over impression of the degrowth debate. After the conference the GROWL participants will meet as a group to focus on the question of mental infrastructures.

Mental infrastructures are a persons unconsciously internalized psychological, social and cultural settings. At the moment these models are strongly shaped by a growth-oriented pattern which affects also our actions and daily habits and help keeping us from building a sustainable society. But if social and ecological transformation is very closely linked to a transformation of our mental infrastructures – how do we deal with these? Can we „change“ mental infrastructures directly? And how?

In the course we want to adress this topic from different perspectives. We will theoretically discuss infrastructures of growth and where they come from. And we will try to reflect our own mental models and experiment with their convertibility by offering experience-based workshops such as theatre and manual worshops.

***

The Course consists of various parts. First we meet with the GROWL-group at the opening day of the conference. Then we all take part as „regular“ participants at the Degrowth Conference. After one day off, taking a break, we come back together as a group to reflect on our experiences at the Conference and to focus on the topics of Mental Infrastructures. At the end, there will be an optional TTT for those who would like to become a trainer of degrowth within the GROWL-programme.

Here is an overview of the different parts of this course:

 Tue 2nd Sep:

Arrival of participants in Leipzig, Short meeting with the GROWL-group between 14h-16h at the University of Leipzig (Conference Venue), goal of the meeting: short introduction to the course, welcoming and getting to know each other

 Tue 2nd Sep – Sat 6th Sep:

participation as regular participants at the IV. International Degrowth Conference on Ecological Sustainability and Social Equity at the University of Leipzig (Conference Venue)

Sun 7th Sep: Free day

Mon 8th Sep:

Arrival in Sehlis at 11h (GROWL venue – about 10km from Leipzig)

Mon 8th Sep – Thur 11th:

Sep: GROWL course including module “Mental Infrastructures” (Mon-Wed) and the TTT module (Thur).

 

Course is organised by: Konzeptwerk Neue Ökonomie